grime
10 آذر 1401 - 14:08

پیگیر ایجاد معاونت زیارتی استانداری در استان کرمان هستیم

استاندار کرمان گفت: با حضور شهید سلیمانی در استان کرمان روزانه شاهد حضور زائران زیادی در گلزار شهدا هستیم و ایجاد معاونت زیارتی استانداری را پیگیری کردیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، محمد مهدی فداکار ظهر امروز در جلسه شورای اداری استان کرمان که با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین حسن علیدادی سلیمانی، نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه کرمان برگزار شد، با تبریک میلاد حضرت زینب(س) و روز مجلس، اظهار داشت: ظرفیت نیروی انسانی استان کرمان بسیار زیاد است و حتماً باید از این ظرفیت در جهت توسعه استان استفاده کرد.

وی با بیان اینکه ظرفیت نیروی انسانی استان کرمان در کشور مقبول و توانمند است، گفت: اشتغال مهمترین نیاز استان کرمان است که با توسعه استان کرمان در حوزه‌های مختلف فراهم می‌شود.

استاندار کرمان با اشاره به اینکه بیکاری آسیب‌های اجتماعی را به‌دنبال دارد و یک واقعیت است، افزود: صنعت استان کرمان معدن پایه است، اما معادن استان در توسعه استان کرمان نقشی نداشتند.

وی با بیان اینکه در حوزه مس کوتاهی‌های زیادی در استان شده و استان کرمان از بابت مس ضربه زیادی خورده است، ادامه داد: کرمان در حوزه توسعه صنعت مس عقب افتادگی‌های زیادی دارد.

فداکار با اشاره به اینکه با اقداماتی که انجام شده در حوزه مس، امسال حتماً درآمد بیشتری دارد و باعث ارزآوری می‌شود، بیان کرد: در ایجاد صنایع پایین دستی مس تقریباً هیچ کاری در استان کرمان انجام نشده است.

وی با بیان اینکه در زمینه فولاد، زنجیره فولاد در استان کرمان در حال تکمیل است، گفت: کارهایی که در حوزه انتقال آب از خلیج فارس به استان کرمان انجام شده، کار بسیار بزرگی بوده است که باید توسعه پیدا کند و جای تقدیر دارد.

استاندار کرمان با اشاره به اینکه وحدت ارکان حاکمیتی در استان، به توسعه استان کرمان کمک می‌کند، بیان کرد: معادن استان کرمان اهمیت زیادی برای کشور دارد و بیش از 65 درصد حقوق معدنی کشور از استان کرمان پرداخت می‌شود.

وی با بیان اینکه به رئیس جمهور هم عرض کردم که نیاز است معاون معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت از استان کرمان انتخاب شود، افزود: متاسفانه تبصره‌های قانون معادن به نفع استان کرمان نیست و نیاز است که بازنگری شود.

فداکار با اشاره به اینکه هیچ کس در استان کرمان مخالف محیط زیست، نیست، ادامه داد: اعتقاد داریم بخش زیادی از توسعه در گرو حفاظت از محیط زیست استان است.

وی با بیان اینکه گردشگری مقاومت را پیگیری می‌کنیم و طرحی برای توسعه آن آماده شده که به‌زودی ارائه می‌شود، گفت: حضور سیدالشهدای جبهه مقاومت شهید سپهبد قاسم سلیمانی یک ظرفیت بزرگ برای استان کرمان است و روزانه شاهد حجم زیادی از زائران از اقصی نقاط جهان در گلزار شهدای کرمان هستیم.

استاندار کرمان با اشاره به اینکه پیگیر ایجاد معاونت زیارتی استانداری در استان کرمان هستیم، افزود: این موضوع را به رئیس جمهور گفتیم و ایشان هم قبول کردند که امیدوار هستیم به‌ زودی اجرایی شود.

حسین مهرابی، سرپرست معاونت اقتصادی استانداری کرمان نیز در این جلسه با اشاره به موانع توسعه و سرمایه‌گذاری در استان کرمان، اظهار داشت: قانون معادن باید بومی‌سازی شود و بعضی از بندهای این قانون موانعی دارد که به استان کرمان بیشترین ضرر را زده است.

وی با بیان اینکه محیط زیست قوانین سخت‌گیرانه‌ای دارد، گفت: از سوی دیگر اخذ استعلامات بسیار زمان‌بر است و این مسائل انگیزه سرمایه‌گذاری را کاهش می‌دهد.

سرپرست معاونت اقتصادی استانداری کرمان با اشاره به اینکه در حوزه منابع آبی نیز استان کرمان با چالش زیادی روبه‌رو است و از طرفی بهره‌وری استفاده از آب هم بسیار کم است، افزود: زنجیره تولید مس باید در استان تکمیل شود که برای استان و کشور ارزش افزوده بیشتر ایجاد می‌کند.

سید مهدی طبیب‌زاده، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان نیز در این جلسه با بیان اینکه اعضای انجمن توسعه استان کرمان از تجارب بسیار خوبی برخوردار هستند و آشنایی کامل با مباحث و مشکلات توسعه استان دارند، اظهار داشت: همه می‌دانیم که شاخص‌های توسعه در استان کرمان وضعیت مناسبی ندارد.

وی با اشاره به اینکه کشاورزی استان کرمان آب‌بر است و بالغ بر هفت میلیارد متر مکعب آب در آن صرف می‌شود که بهره‌وری آن کم است، بیان کرد: مهاجرت نیروی متخصص در استان کرمان یک چالش مهم است و حتماً باید به چرایی آن توجه شود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان با بیان اینکه کرمان فرصت بسیار خوبی در سرمایه‌گذاری دارد و تنها استانی بودیم که در شرایط سخت اقتصادی کشور سرمایه‌گذاری کرده‌ایم، گفت: استاندار کرمان بر ارتقای شاخص‌های توسعه استان کرمان متمرکز شده است که جای تقدیر دارد.

انتهای پیام/511/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 891659