grime
10 آذر 1401 - 16:16

استولتنبرگ: نباید روسیه را دست‌کم بگیریم

دبیرکل ناتو در دومین روز از کنفرانس امنیتی برلین پیرامون عملیات ویژه نظامی مسکو در اوکراین گفت: نباید روسیه را دست‌کم بگیریم.

به گزارش خبرگزاری مهر، «ینس استولتنبرگ» دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) امروز پنجشنبه در سخنانی در دومین روز از کنفرانس امنیتی برلین در سخنانی پیرامون عملیات ویژه نظامی مسکو در اوکراین اعلام کرد: نباید روسیه را دست‌کم بگیریم.

دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در این خصوص ادعا کرد: موشک‌ ها و پهپادهای روسیه غیرنظامیان و زیرساخت‌ های حساس شهرهای اوکراین را هدف قرار داده و موجب بروز تراژدی‌ های بزرگ انسانی در زمستان می‌ شود. جنگی که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه علیه اوکراین آغاز کرد، صلح اروپا را بر هم زده است! این جنگ، امنیت جهانی را با امواج ضربه‌ ای مواجه کرده است!

«ینس استولتنبرگ» با ادعای این که اوکراین نیز در این جنگ دستاوردهای مهمی را به دست آورده است، گفت: متحدین تسلیحات پیشرفته به اوکراین ارسال کرده و در میدان جنگ اقدامات مهمی را رقم زده‌ اند. ناتو به ارسال تجهیزات نظامی و پدافندهای هوایی پیشرفته به اوکراین ادامه خواهد داد. در این زمینه از حمایت مالی، منابع انسانی و نظامی آلمان ممنون هستیم.

وی همچنین گفت: اروپا تنها با ارایه کمک‌ های مالی در جنگ تاوان (این رویداد را) پس می‌ دهد. اما تاوان اوکراینی‌ ها جانشان بوده است! نظام های استبدادی اگر بدانند که قدرت مورد ستایش قرار می‌ گیرد، این تاوان بیشتر خواهد شد. ممکن است جهان به جایی خطرناک برای ما تبدیل شود.

وی دیروز چهارشنبه پس از نشست ۲ روزه وزرای امور خارجه کشورهای عضو این سازمان که در پایتخت کشور رومانی برگزار شد، گفته بود: اکنون وظیفه اصلی اوکراین این است که یک کشور مستقل باقی بماند، نه در فکر عضویت در ناتو باشد. مهم است که اوکراین همچنان به عنوان کشوری مستقل در اروپا باقی بماند. به این منظور باید تا جایی که ممکن است از لحاظ نظامی، اقتصادی و مالی به اوکراین کمک کنیم. این کاری است که در حال حاضر مشغول انجامش هستیم. این مسئله از پیوستن اوکراین به ناتو اهمیت بیشتری دارد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 891842