grime
19 بهمن 1401 - 12:48

پیشتازی جامعه پزشکی در پژوهش و فناوری در سایه انقلاب اسلامی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه با گذشت چهاردهه از انقلاب اسلامی، پیشتازی در پژوهش و فناوری به جامعه پزشکی تعلق دارد، گفت: بسیاری از دستاوردها در سایه انقلاب محقق شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر علیرضا زالی در آیین تجلی پیشرفت که به مناسبت گرامیداشت چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در تالار امام خمینی(ره) دانشگاه برگزار شد، برگزاری این آیین را تبلوری از افتخار ملی عنوان کرد.

وی با بیان ‌این‌که جامعه خدوم پزشکی کشور در عرصه‌های مختلف و بحران‌های مختلف خوش درخشیدند، افزود: مجموعه سلامت کشور با تقدیم ۳۰۰ شهید سلامت در کرونا بار دیگر ثابت کرد که کادربهداشت و درمان همواره سرافرازانه در کنار مردم ایستاده‌اند.

زالی یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی را گرامیداشت و گفت: مجموعه‌های درمانی دانشگاه از همان ابتدای شکل‌گیری انقلاب در کنار مردم بودند، خدماتی که پزشکان و کادر درمان بیمارستان جرجانی دانشگاه به مجروحان دادند هرگز از یاد ملت غیور ایران پاک نخواهد شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به رشادت‌های اساتید و پزشکان دانشگاه در دوران دفاع مقدس نیز اشاره کرد و افزود: تشکیل تیم‌های اضطراری در عملیات‌های مختلف دوران جنگ توسط اساتید دانشگاه در بحرانی‌ترین شرایط کشور و درمان مجرحان برگ زرین دیگری از افتخارات مجموعه بزرگ دانشگاه است.

وی با اشاره به این‌که بعد از گذشت چهاردهه از انقلاب اسلامی، پیشتازی در پژوهش و فناوری به جامعه پزشکی تعلق دارد خاطرنشان کرد: یکی از گروه‌هایی که از نخستین روزهای انقلاب اسلامی به خودباوری رسید حوزه پزشکی است.

زالی خاطرنشان کرد: امروز در دورترین نقاط کشور هم جراحی پیوند کلیه انجام می‌شود، درمانی که تا همین چند دهه بیش بسیار هزینه‌بر بود و بیماران ناگزیز بودند برای انجام عمل پیوند به خارج از کشور اعزام شوند و یا به طور کلی از درمان صرف نظر کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این‌که بیمارستان مسیح دانشوری به عنوان کانون اصلی ملی و فراملی در زمینه پیوند ریه فعالیت می‌کند ادامه داد: این در شرایطی است که پیوند ریه و یا پیوند همزمان قلب و ریه (از اعمال جراحی استثنایی درنیا) که از پیچیده‌ترین اعمال جراحی است در این بیمارستان انجام می‌شود.

وی با اشاره به این‌که در حوزه بهداشت نیز بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی به دستاورهای مطلوبی رسیده‌ایم، اظهار کرد: در منطقه‌ای که همچنان کشورهای همجوار ایران مملو از ویروس وحشی فلج اطفال است، ریشه‌کنی این ویروس در کشور کار کوچکی نیست.

زالی در ادامه ایجاد بسته‎‌های حمایتی و تکمیلی را برای جامعه دانشگاهی و پزشکی خواستار شد و تاکید کرد: برای دسترسی به عدالت در تمامی حوزه‌ها خصوصا سلامت، نیازمند عزم و اراده ملی هستیم.

وی توجه بیش از پیش به سرمایه‌های انسانی و نخبگانی را با هدف اعتلای جایگاه علوم و فنون در کشور خواستار شد و تاکید کرد: حفظ نخبگان فرض واجب است، نخبگان و سرمایه‌های انسانی که عرق خدمت به کشور را دارند تنها یک فرد نیستند بلکه زنجیره انسانی هستند که باید حفظ شوند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بهره‌مندی از ظرفیت‌های سازمان انرژی اتمی را در حوزه‌های مختلف دانشگاهی و با هدف رفع نیازهای سلامت مورد توجه قرار داد و افزود: استفاده از ظرفیت پلاسماتراپی در درمان سرطان‌های پیچیده، لیزر درمانی، امواج مافوق‌صوت، رادیوداروها و روش‎‌های نشان‌دار کردن با هدف آسیب کمتر به سایر نسوج مجاور گوشه‌ای از ظرفیت‌های این سازمان است.

وی با بیان این‌که استریل و استفاده مجدد از آلات پزشکی با کمک روش اشعه گاما، سازوکاری است که در دنیا برای استفاده مجدد از تجهیزات پزشکی استفاده می‌شود گفت: بی‌خطر کردن پسماندهای بیمارستانی یکی دیگر اقداماتی است که با دستاورهای علوم هسته‌ای در علم پزشکی کارکرد دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این مراسم یاد و خاطره دکتر شهید زارع جوشقانی رییس بیمارستان لبافی‌نژاد را گرامیداشت و افزود: ایشان فردی متواضع، وارسته و علاقمند به انقلاب بود که ضمن مشارکت در درمان بیماران کووید ۱۹به این بیماری مبتلا شدند و به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

مراسم «آیین تجلی پیشرفت» ایران استوار ۴۴ سال اقتدار در تالار امام خمینی (ره) دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با حضور مهندس محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی، اعضای هیئت‌رئیسه، جمعی از مسئولان و کارکنان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1027410